Жовтень – час збору залишків врожаю і пересадки рослин

0
958

Жовтень – пора пересаджування дерев, чагарників, квітів та очищення території. У городі потрібно прибрати всі овочі і плоди до кінця цього місяця.

Середина жовтня – оптимальний час для посадки в городі плодових кущів і дерев. Саджанці добре приживаються у вологому і теплому після літа грунті, і встигають адаптувати кореневу систему до зими. У цей час восени висаджують малину, смородину, аґрус і суницю. У жовтні добре приживаються і декоративні рослини, такі як троянди, хвойники, квітучі кущі та інші. Цибулю і часник можна висаджувати в середині місяця, якщо погода вже не занадто тепла.

Наприкінці жовтня вже бувають перші заморозки, тому починаємо прибирати в укриття теплолюбні рослини і готувати до морозів дерева і кущі:

 • Підгодовуємо плодові культури калієм;
 • Обробляємо стовбури розчином вапна від шкідників;
 • Проводимо аерацію землі навколо коренів, щоб забезпечити їм повітряну захист від холоду;
 • Утепляэмом нові посадки тирсою або хвойними лапами.

Роботи в саду в жовтні – це також ретельне прибирання залишків плодів, гілок і листя з грунту, щоб у них не оселилися хвороботворні гриби і шкідники.

Нижче ми наведемо орієнтовний план роботи в жовтні місяці. Звичайно ж, його варто використовувати в якості довідкової інформації, оскільки розклад ви будете в будь-якому випадку складати виходячи з того, які рослини висаджені саме на вашій ділянці.

Загальний план робіт

Осінь – час активної роботи для будь-якого садівника і городника. І хоч у жовтні – листопаді інтенсивність навантаження істотно знижується, без діла сидіти все ж не доведеться.

Що ж нам потрібно буде зробити?

 • По-перше, слід прибрати урожай, а саме пізньостиглі сорти фруктів, часник, цибулю і т.д.
 • Потім варто подбати про приведення в порядок всієї ділянки і закладці компосту на майбутній рік.
 • Далі готуємо до зими грядки, забезпечуючи максимальне збереження родючості грунту.

Зверніть увагу!

Іноді виникає необхідність також підготувати ґрунт до озимим посадкам.

Як це зробити – опишемо у відповідному розділі.

 • Особливу увагу потрібно приділити плодовим деревам і ягідним кущам. Щоб вони не постраждали від морозів і не були пошкоджені гризунами, доведеться постаратися і забезпечити рослини на дачній ділянці захистом.

Отже, послідовність наших дій визначена, переходимо до конкретики.

Заходи по ділянках

Грядки і парники

Всі осінні заходи починаються з прибирання грядок і закладки компосту.

Для цього:

 • Граблями згрібаємо з грунту всю бадилля (вона до цього часу повинна підсохнути). Також прибираємо з ділянки все опале плоди та овочі, які, розкладаючись, стануть відмінним субстратом для розвитку мікроорганізмів.
 • Всю зелену фитомассу подрібнюємо і закладаємо в компостний ящик або компостну купу. Там органіка буде поступово перегниватимуть, і через деякий час ми отримаємо відмінне добриво.
 • Грядки, які залишаться без осінніх посадок, своїми руками перекопуємо приблизно на штик лопати. Це дозволить нам поміняти місцями шари родючого ґрунту і витягти на поверхню гнізда комах-шкідників. За зиму більша частина личинок вимерзне, так що навесні нам не доведеться витрачатися на покупку пестицидів.
 • Паралельно готуємо ділянки для озимих овочів і зелені: грунт виймаємо, в траншею під грядкою закладаємо компост, гілки та опале листя, потім знову засипаємо родючий шар. Закладена в нижні шари органіка буде перегниватимуть, забезпечуючи насіння необхідним для виживання і швидкого розвитку теплом.
 • У підготовлений грунт висіваємо цибуля, часник, моркву, петрушку, селеру та інші холодостійкі культури. Цим способом ми отримаємо значно більш ранній урожай, так як насіння почнуть проростати при перших ознаках потепління.
 • Для грядок, розташованих в теплиці, встановлюємо спеціальний режим обігріву. Взимку доведеться підтримувати досить високу температуру повітря в парнику на дачній ділянці, тому оренда дизель генератора для дачі, а ще краще – його покупка буде вельми бажаною.

Сад

Дачні роботи в жовтні не обмежуються одним городом.

Сад теж потрібно привести в порядок:

 • Знімаємо з гілок пізньостиглі яблука і груші. Бажано робити це до настання повної стиглості: упаковані в ящики, плоди поступово «дійдуть» в теплому приміщенні, зате ризик гниття буде істотно знижений.

Зверніть увагу!

Саме так чинять у тому випадку, якщо фрукти вирощують на продаж: недозрілі плоди легше зберігати протягом тривалого часу, чекаючи, поки ціна не стане максимальною.

 • Опале плоди і листя згрібаємо і відправляємо в компостну купу. Чим менше рослинних залишків лежатиме між деревами, тим нижче буде ризик розвитку інфекційних захворювань.
 • Висохлі і зламані гілки також видаляємо. Можна їх спалити, але господарські дачники знаходять їм застосування: великі чурбаки плодових дерев складуємо в сараї як паливо для шашликів / барбекю, а дрібні – розпускаємо на стружку, з якої потім можна виготовити пелети для твердопаливного котла.
 • Грунт навколо стовбурів перекопуємо і рясно зволожуємо. Робиться це для того, щоб сад в зимовий час не страждав від нестачі вологи.
 • На стовбури дерев встановлюємо липкі кільця і ​​бляшані конуси від шкідників.
 • Комлєв і нижні гілки білимо вапном, що захистить рослини не тільки від гризунів, але і від перепадів температури.

   Зверніть увагу!

  Якщо візити зайців на вашу дачу відбуваються досить регулярно, варто подбати про монтаж захисних пристосувань з дерев’яних планок або дроту.

  Також жовтня є підходящим місяцем для посадки нових дерев. З одного боку, саджанець встигне вкоренитися, а з іншого – зможе цілком комфортно перезимувати, щоб навесні почати розвиватися з повною силою.

  Ягідні чагарники

  Дачні будинки з блок-контейнерів часто припускають наявність відносно невеликої ділянки, тому для саду місце є не завжди. А ось кілька ягідних кущів варто посадити навіть на маленькому клаптику землі.

  Малина, смородина, аґрус та інші чагарники також вимагає підготовки до зими.

  Інструкція з виконання жовтневих робіт буде такою:

  • Як і у випадку з садом, знімаємо залишки ягід.
  • Опале листя згрібаємо і компостіруем.
  • Виконуємо обрізку, б’ючи відслужили своє пагони, а також хворі, пошкоджені і засохлі гілки.
  • Під високі кущі, а також під пагони малини встановлюємо підпори. Вони покликані захистити рослини від поломки під вагою снігу.
  • Грунт під ягідниками перекопуємо, потім вносимо мінеральні добрива і рясно зволожуємо.

   

  • Після поливу закриваємо прикореневу область агроволокном, соломою або сухим листям. Такий захист запобіжить промерзання кореневої системи навіть при сильному зниженні температури.

   

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я