Згадаймо загиблих і вклонімося низько їх праху…

0
793

6 серпня виповнюється 79 років від початку фашистської окупації Олександрії в роки навали фашистської 20-го сторіччя. Страшні години переживали олександрійці, коли місто було здано фашистам без жодного пострілу. Кілька військкоматівців втекли ще задовго в напрямку Куколівки разом  з відступаючими військами та біженцями. Пізніше скажуть військові, що місто не мало стратегічного значення, і його не слід було обороняти. У міському військкоматі на той час проходили службу лише кілька червоноармійців на чолі з начальником. В арсеналі було кілька гвинтівок та наган. Ось і ввесь захист городян. Було зрозуміло, що рано  чи пізно, а фашисти увійдуть у місто. Зранку так і відбулося 6 серпня. Розвідники на мотоциклах, а за ними кілька бронетранспортерів в`їхали у місто – на центральну площу. Я не буду повторюватися, але були запроданці, котрі зустрічали фашистів з хлібом-сіллю,, квітами та рушниками… Відразу вороги визначили найкращі споруди для квартирування коменданта, СД, поліції та жандармерії, гестапо, абверу, госпіталів, казарм, складів та ін.

За час хазяйнування з 6 серпня 1941 року по 6-те грудня 1943 року нацистами було розстріляно 320 мирних жителів та майже 6000 тисяч військовополонених, знищено майже всю єврейську громаду (більше 2,7 тисяч людей). Сотні молодих людей були вивезені на каторжні роботи до Німеччини…Скільки залишилось вдів і сиріт…  Свідченнями тих страшних подій є безліч братських могил та меморіалів.

Олександрійці ніколи не забудуть страшні цифри, серед яких є їх рідні та близькі люди. Рани гоються, але ятрать – постійно нагадають про фашистську  наругу над олександрійцями.  А скільки було знищено гарних споруд архітектурної цінності (чого вартий будинок Собол єва). Кілька будинків було спалено по вул.6-го грудня, Пролетарській, Шевченка, Першотравневій, Діброви…
Згадаймо і вклонімося низько по загиблих.

І.Мельник      

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я