З таким рівнем життя – до Європи ще далеко

0
115

Кабінет Міністрів України почав здійснювати заходи в  реформуванні зарплатні та пенсійного забезпечення.  Першим кроком стало підвищення з 1 січня поточного року  мінімальної заробітної платні  до 3200 грн. Далі нікуди відступати через зубожіння народу – з 1 травня  підвищилися  і пенсія. Та наші пенсіонери  в кілька разів  менше отримують забезпечення, ніж ті самі  поляки чи болгари.  Однак з огляду наскільки збільшиться розмір пенсії збільшення  суттєвого підйому не буде, бо економіка знаходиться  в занепаді.

Ліпше за все говорять цифри

   Державний бюджет  України  на  2017-й  рік має на увазі підвищення прожиткового мінімуму для пенсіонерів. Згідно якого з 1 травня урядовці збільшили виплату мінімальної пенсії на 65 грн. (з 1247 до 1312 грн., – авт.). Змінився прожитковий рівень.Розмір підвищення, зрозуміло, що для кожного пенсіонера є індивідуальним. Сума збільшення видатків з управління Пенсійного фонду в нашому місті зросла на  суму 1 млн. 900 тис. грн. Наповнення власними відрахуваннями до Пенсійного  фонду по Олександрійщині складає всього 24, 6 %, а все  інше – дотування з державного бюджету України.

Як повідомил Людмила Токарчук, головний спеціаліст управління Пенсійного  Фонду  в м.Олександрія та Олександрійського району:

– У м.Олександрія та  в Олександрійського районі пенсію отримують 36, 492 чоловіки, з яких перерахунки здійснено  28 тис. 378 пенсіонерам. Фонд виплати збільшився щомісячно на суму  1 млн. 924 тис. грн. У середньому підвищення мінімальної пенсії  по нашому управлінню  склало суму 67, 80 грн.

Сьогодні багато людей запитують: чи буде ще збільшення розміру пенсій, адже уряд пообіцяв зростання розміру  мінімальних пенсій в 2017 році до 200 грн?

– Урядом, дійсно, розробляється механізм проміжного осучаснення (збільшення)  пенсій. Коли урядом буде затверджено цей механізм поки що невідомо.

В редакцію  газети «Вільне Слово» надходять дзвінки з приводу  виходу людей на пенсію. Багато  хто стверджує, що при нарахуванні пенсії до уваги беруться лише роки відпрацьовані після 2000 рок. Чи, насправді, це так? 

– Для виходу на пенсію за роками береться до уваги трудовий стаж і заробітна платня. Якщо людина працювала до  1 – го липня  2000 року, то вона повинна  подати довідки  про заробітну платню з місця роботи за будь- які  останні 5 років, але обов`язковим повинно буди довідка, що людина працювала і після  1- го липня  2000 року. Інший варіант – людина може взяти « «п`ятирічку»  (5 років трудового  стажу) і після  1- го липня  2000 року для нарахування розміру пенсії.  А ми вже  оптимально  вирахуємо з якого періоду трудового стажу  краще  нарахувати  пенсію.

Інше запитання: чи входить у трудовий стаж навчання в вузах?

– Так, той, хто навчався ще за минулих часів (радянських. – авт.)  роки навчання  входять в загальний трудовий стаж.  А вже з 2004 року згідно чинного пенсійного законодавства   учбові заклади  повинні  здійснювати за навчання студентів до Пенсійного фонду. Але як правило цього немає на практиці. Військові, правда, починаючи з 2005 року звітують, сплачують відрахування до Пенсійного фонду за роки служби солдатів в Збройних Силах України.

Чи багато в Олександрії пенсіонерів, які мають високий розмір пенсії?

– Кілька пенсіонерів з м.Олександрії мають пенсію більше 10 тис. грн.

Держава збільшила пенсії і іншим категоріям населення. Наскільки вони зросли?  

-Збільшився розмір мінімальної пенсії інвалідам війни І групи – на 185,25 грн. ( до 3739,2 грн.), ІІ група   – на 165,75 грн., або  3345,6, ІІІ група –  на 146,25 грн. – 2952 грн. Учасникам бойових дій з 1- го травня виплачуватимуть 2164,8 – на 107,25 грн. більше, ніж до цього часу. Торкнулася пенсійна реформа і інвалідів Чорнобильської АЕС. Так, інваліди  І групи будуть відтепер  отримувати  3739,2 грн.  (на 185,25 грн. більше ), ІІ групи – 3345,6 грн. (165,75), ІІІ групи – 2952 грн. (на 146,25 грн.). Не забули урядовці  і про рядових  шахтарів, збільшивши їх мінімальний розмір пенсій  на 195 грн. (разом буде 3936 грн. на місяць, – авт.). А тим, хто працює, або працював після виходу на пенсію, держава доплачуватиме 12,51 грн., що сьогодні становитиме 251, 51 грн. У родинах, в яких помер годувальник серед військовослужбовців збільшення відбулося на 130 грн.. що буде становити  2624 грн.

– Що чекає непрацездатних людей? 

-Із 1- го травня  2017-го  року вони будуть отримувати доплату до пенсії  в зв’язку із втратою годувальника: на 1- го непрацездатного – 1312 грн. (більше на 65 грн.), на 2-х – 1574,40 (78 грн.) і на 3-х  не праце¬здатних – 1968 грн (збільшили на 97,5 грн).

Зростання розміру пенсій на фоні інфляційних процесів

  Минуло три роки. А що ми маємо?  Маємо інфляцію, що галопом  випереджає рівень наших доходів у кілька разів. Життя так подорожчало, що люди вже не слідкують за ростом цін. Купують автоматично. Ще кілька років  тому пенсіонери шукали де можна щось дешевше купити, але сьогодні, коли майже щотижня ціни на все, що необхідно у повсякденному вжитку  зростають, вони вже  змирились .. Тільки й можна почути: «Коли скінчиться  ріст цін, коли знущання закінчаться, коли експерименти над людом завершаться». Курс долара,( з 8 грн. до 27 грн. на сьогодні. – авт.) до якого прив`язали  всю економіку, довів  життя людей до жебракування. Статистика свідчить, що за період з  2014-го по 2016-й  рік ціни зросли на понад 80 % (це лише за офіційними даними), а соціальні стандарти за цей же період зросли лише на 30 %. Усі ми за цей період стали біднішими у 1,5 рази. Що ж до неофіційної інформації, то ми збідніли у  3 рази більше, що держава не бажає визнавати.

З нашими пенсіями сидіти вдома

  Якби ми того хотіли чи ні, але держава визнає, що наш пенсіонер є найбіднішим серед усіх країн Європи. Ще кілька років тому Болгарія,  Білорусь, Грузія були  бідніші, ніж ми за рівнем пенсійних  виплат…Та сьогодні  білоруський пенсіонер у середньому отримує  150 доларів,  що в 2 рази перевищує розмір мінімальної пенсії українця. У  Польщі розмір пенсії в середньому становить близько  460 доларів.  Полякам гарантують безкоштовний пенсійний соціальний пакет: безкоштовне медичне обслуговування, знижки на медикаменти;  безкоштовний проїзд у транспорті. І це при тому, що відрахування з заробітної платні до Пенсійного фонду нижчі за наші – 19,5% проти наших 22 %. Середня пенсія в США – 1500 доларів, що забезпечує комфортне життя американському  пенсіонеру.  Дехто говорить, що американці  все життя з кредитами живуть. Так,  але до виходу на пенсію вони забезпечують себе власним житлом і починають мандрувати світом. Щоб мати таке життя американцю необхідно як мінімум 10 років відкладати 15 % від заробітної платні. Французи в середньому отримують близько 1000 євро. З  працівника та роботодавця щомісячно перераховуються кошти до Пенсійного фонду, що становлять 16, 3% від місячного окладу.

Чому такий дисбаланс? Чому така нерівність? Чому така соціальна несправедливість?

  Коли є пенсіонери, які  отримують  понад 100 тис. грн. на фоні мінімальної пенсії в 1312 грн., говорити про соціальну справедливість не приходиться. Звісно, що Герой  України, пілоти- винищувачі повинні отримувати  по 58 тис. грн. Це справедливо, але коли  чиновник, банкір виходить на пенсію з розміром пенсії до 100 тис. грн., вибачте, але це моральне свавілля, глум над народом України. Кажуть треба піднімати зарплатні. Підняли з січня поточного року до 3200 грн., але на руки таку зарплатню ніхто не отримує. Максимально  – це становить суму  2576 грн.  Мінсоцполітики України  говорить, що з 16 млн. осіб,  внески до Пенсійного фонду сплачують лише 10 млн. Чому в нас не сплачують внески аграрії, нотаріуси, категорії працівників, що зайняті в сфері послуг і т. д. Звідки буде наповнюваність Пенсійного фонду, коли офіційно мінімалку законно отримують лише близько 40 %, а  60% зарплати отримують «в конверті».  25 % українців працюють неофіційно, бо не спроможні, займаючись малим бізнесом, заробити на відрахування 702 грн. до Пенсійного фонду, не рахуючи єдиний внесок- понад 600 грн. Скільки залишається підприємцю?

Пенсійний фонд тріщить?

  Дефіцит Пенсійного фонду становить 141,5 млрд. грн, що становить суму, що може покрити лише  50% виплати пенсій від чисельності пенсіонерів. Дотація з держбюджету покриває недостачу надходжень до Пенсійного фонду. Якщо такими темпами буде зростати дефіцит пенсійних  виплат, то тим, кому сьогодні 30 років при виході на пенсію не буде чим платити. Ось вам і  пенсійна реформа. А що урядовці з цього приводу пропонують?

Віце-прем’єр-міністр П. Розенко вже доручив Мінсоцполітики і Пенсійному фонду напрацювати механізм «справедливого осучаснення пенсій». Буде прийнята нова методика  нарахування пенсій – більш прогресивна та справедлива. Адже в  результаті застосування нинішньої формули розрахунку пенсіонери, які мають однаковий стаж роботи та рівень зарплат, отримують різну пенсію залежно від року виходу на відпочинок. Наприклад, для розрахунку пенсій, призначених до 2008 року, застосовували показник середньої зарплати в 1197 грн. Для пенсій, які призначають сьогодні, за середню заробітну плату приймають показник втричі вищий – 3764 грн. Тобто, трудові заслуги наче однакові, а компенсація різна. Прем’єр- міністр України  В.Гройсман пообіцяв, що уряд передбачить достатньо ресурсів у Пенсійному фонді для того, щоб уже з 1 жовтня в разі впровадження урядової пенсійної реформи забезпечити підвищення пенсій.

Альтернатива збільшення розміру пенсій криється…  у відродженні малого бізнесу

  Держава рекомендує укладати  угоди з недержавними пенсійними фондами (НПФ), відкривати  рахунки для  самостійного накопичення грошей. Кажуть, що НПФ інвестують свої активи в різні економічні сфери: цінні папери й метали, депозити, нерухомість. Один із найбільших українських банків ( чомусь  відсутня назва, – авт.) пропонує вкладникам щомісяця відкладати 200 грн. «на старість». Якщо накопичувати 30 років, то до 2047-го ви зберете 113 тис. грн. (ще НПФ обіцяє заробляти 20 % від суми вкладу, – авт.). А де гарантія, що цей фонд буде існувати до того періоду, коли потужні банки «лопаються як мильні бульбашки», коли корупція процвітає, коли людина не знає чого чекати завтра, і що можна буде купити на ці гроші через 30 років ( якою буде вартість товару на який люди збирають кошти, – авт.).  Водночас, експерти говорять, що довіра до пенсійних фондів в Україні вища, ніж до банків. Кажуть, що діяльність НПФ жорсткіше регулюється законом. Наприклад,  недержавним фондам заборонено вкладати кошти в структури, що пов’язані з їх засновниками. Та обираючи НПФ, треба звернути особливу  увагу, коли був створений Денис фонд, хто його засновник (приватна чи юридична особа), як цей фонд пережив кризи 2008-го і 2014-го  року, яка чиста вартість одиниці пенсійного внеску і т. д. Люди не вірять фондам,  бо навчені вже ними, люди бояться постійної інфляції, зростання вартості життя, що все в кінцевому результаті може повністю нівелювати їх накопичення.

Вихід один – державі треба братися за економіку, за відродження малого бізнесу, який дасть економічний поштовх, забезпечить новими робочими місцями працездатне населення. Адже  сьогодні  сотні підприємців Олександрії закрили свою діяльність від того, що  не в змозі самому собі заробити, не  говорячи  вже про найману працю, а це нові робочі місця, а це зниження порогу безробіття, а це – забезпеченість родин. Реформу малого бізнесу треба приймати, а не йти на умови МВФ, – збільшуючи віковий ценз виходу людини на пенсію, коли відсутні нові робочі місця, коли держава почне інвестувати малого підприємця – він  віддячить ростом економічного зростання.

І.Мельник     

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я