З січня 2021 року районні державні адміністрації ліквідовуються… Їх повноваження переходять до ОТГ

0
289

У результаті реформи децентралізації утворено 1469 ОТГ громад і 136 районів. Для повноцінної роботи місцевого самоврядування  запроваджується  ЗУ №3651-д, який ВРУ ухвалила повторно в першому читанні.

За цим законом врегульовується завершення повноважень та правонаступництво органів місцевого самоврядування в разі затвердження нових територіальних громад КМУ. Він дасть можливість вирішити питання про призначення виборів старост в ОТГ.

Закон встановлює правові механізми для правонаступництва майна, майнових прав, зобов’язань тощо райрад районів, ліквідованих ВРУ. Закон визначає, як та чи інша райлікарня передаватиметься в громаду, де розміщена територіально.

«Дехто стверджує, що насправді майно не переходить до громад. Це не так. Адже за нормою закону, правонаступником старого району є новий район, який згодом до певного періоду має передати майно громадам», – зауважив депутат «Слуги народу», голова підкомітету з питань адміністративно-територіального устрою ВР В. Безгін.

Новий закон дозволяє КМУ створювати та ліквідовувати райдержадміністрації. Прийняття цього закону в другому читанні дозволить уникнути хаосу в передачі повноважень в умовах нового райподілу та чітко розмежувати самоврядування на рівні громад і районів.

«Якщо не прийняти закон, право фінансувати та управляти усією важливою для людей інфраструктурою – освітньою, медичною, культурною, спортивною тощо – і надалі залишиться у районів, але ресурсів на цьому рівні з 1 січня 2021 року вже не буде, вони перейдуть в громади», – наголосив заступник міністра розвитку громад та територій В’ячеслав Негода.

На зміну прийдуть якісні адміністративні послуги (ЦНАП) шляхом удосконалення доступу до електронних держсервісів.  Щоб громади не залишились без доступу до адмінпослуг, ухвалений законопроєкт передбачає ліквідацію ЦНАПів, утворених райадміністраціями. Відповідні центри будуть створювати лише органи місцевого самоврядування. Це означає, що ЦНАПи з’являться не лише в великих містах і райцентрах, а й у кожній громаді. Відповідно до проєкту, в кожному містечку чи селі з населенням більш як 1 тис. осіб. 310 Центрів надання адмінпослуг райдержадміністрацій перетворяться на центри органів місцевого самоврядування. При цьому спектр послуг розшириться.

Щодо працівників ЦНАПів, «ЗУ 2679 гарантує переведення держслужбовців з посад адміністраторів ЦНАП, утворених при РДА, що ліквідуються, на такі самі посади в органи місцевого самоврядування може здійснюватися за згодою сторін без проведення конкурсу. Послуги зможуть надавати не лише адміністратори ЦНАП, а й безпосередньо самі представники органів влади, що дасть можливість отримати їх швидше.

У рамках «Держави в смартфоні» ЗУ передбачає появу Єдиного держвебпорталу електронних послуг, що можна користуватись із смартфону, що дозволить збільшити кількість адмінпослуг, що можна отримати через онлайн.

Згідно із законопроєктом, запроваджується механізм моніторингу якості надання адміністративних послуг. Громадяни зможуть поскаржитись на неякісні послуги.

Закон про ЦНАПи на підписі голови ВРУ та Президента України В. Зеленського. Спочатку законопроєкт повинен пройти друге читання.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я