Єпископ Боголєп у пошуках духовної спадщини

0
128

Відтворити минуле духовної спадщини в світлі православно-релігійних традицій українського духовенства та історії храмів є пріоритетом в божому промислі єпископа Олександрійського і Світловодського Боголєпа.

-Кіровоградщина здавна славилась своїми християнськими традиціями, православними храмами та своїми подвижниками  віри. Буремні десятиліття  минулого століття ( 20-30 роки XX  століття, – авт.), влада більшовиків, практично, знищила всю православну спадщину, що передавалася з покоління в покоління протягом віків… Фізично були знищені священики, зруйновані храми, знищення цілого пласту духовності сьогодні вимагає від нас, повернути нашому Господу Богу, його вірянам, світле минуле духовності, культури релігії, її традицій того періоду, щоб у подальшому подібного не трапилося в нашому житті, – наголосив владика Боголєп при відвідинах Нової Праги.

Суть поїздки полягала саме в тому, щоб прояснити ситуацію з колишнім храмом Великомучениці Варвари, що діяла до 1935 року в Новій Празі (колишній район «Радянський», – авт.), і була зруйнована більшовицькою владою. Навіть назва стверджувала, що «попівських храмів» тут не може бути.  Храм діяв до 1935 року. До цього періоду велися захоронення служителів церкви  на території церкви.

15 років тому ми з А.І.Коханом  (та автор цих рядків І.Мельник) були в  даному місці, де були кілька гранітних надгробних плит під якими покоїлись мощі священиків – з розповідей людей похилого віку. Мали зустріч з місцевим краєзнавцем Ф.Плотніром, який обіцяв відшукати в своїх запасниках світлину зруйнованої церкви та прояснити ситуацію з іменами священиків… Минуло якихось 15 років, але які невтішні зміни. Хтось «нарізав» дорогу саме через територію на місці якої стояв храм… Вдалося віднайти  кілька плит, але на двох написи не збереглися, а на третій вдалося прочитати, що тут була похована  раба мучениця Марфа, яка померла   в 1906 році. Пам`ятну плиту встановив її син Трофим Ковальчук (ов)- прочитати було досить складно.  Де поділися кілька відшліфованих  плит – ніхто з мешканців цього району не відає. Хоча люди стверджують, що саме під ними поховані були священики – поруч з храмом. Правда, за  останні 15 років було встановлено хрест з написом, що свідчить, що на цьому святому місці  колись стояла церква Великомучениці Варвари…

-Це вже відкриття для вірян, знаємо на якому місці діяв храм духовної віри. Більше всього, що поряд з церквою і покоїться прах священиків. Будемо і надалі вести пошукову роботу, щоб  встановити їх імена. Можливо, що в когось збереглася світлина будівлі храму.  Ми повинні, за божим велінням, відтворювати, повертати з небуття багатовікову  історію православних традицій нашого краю, що трималися на духовних началах, що сповідували людям подвижники віри – священики, – підсумував  результати пошуку єпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп.

І.Мельник    

ФОТОРЯД    

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я