Як та коли краще пересадити орхідею Фаленопсис

0
3412

Безсумнівно, орхідея Фаленопсис – це квітка спокуси і ніжності, особливо в період її цвітіння. Але, як і інші кімнатні рослини, які ростуть в домашніх умовах, вона потребує пересадки. І так як ці рослини не дуже вимогливі в догляді, пересадка їх вважається також простим процесом. Головне заздалегідь ознайомитися з правилами її проведення та специфікою. Тому далі ми розповімо, як можна пересадити квітку орхідеї самостійно, і коли квітка має потребу в зміні горщика.

Як правило, пересадка орхідеї Фаленопсис проводиться 1 раз в 2-3 роки. Але виникають і ситуації, коли квіти пересаджують в інший час. Правильно виконана «позапланова» пересадка здатна врятувати погибающее рослина.

Як дізнатися, коли квітка потребує пересадки?

Орхідея Фаленопсис досить норовлива і не пробачить власникові, якщо її потривожити без видимої на те причини. Але як дізнатися, коли потрібно її пересаджувати?

Спочатку, при покупці прекрасної квітки варто проконсультуватися з продавцем, коли рослині потрібна буде наступна пересадка. Але, часто, Фаленопсис краще пересаджувати протягом 1 року, коли завершиться стадія його цвітіння. Це обумовлено тим, що квітка знаходиться в горщику з одним і тим же субстратом з самого свого «народження». Це не правильно, адже субстрат ущільнюється, і воздухонепроницаемость його стає гірше, що несприятливо може позначитися на рослині.

Краще пересаджувати Фаленопсис навесні. В цей час орхідея починає активне зростання: з’являються нові листя, коріння.

Але квітучу орхідею категорично не можна турбувати. Вибрати правильно момент – закласти основу успішного вирощування надалі.

Причини для пересадки

В цілому причин для пересадки всього дві:

  1. Прирости орхідеї Фаленопсис не поміщаються в горщику. Коли стає видно, як виходять за межі горщика нові корені, прирости, дітки. Якщо вони починають рости вже «в повітрі», і не починається стадія цвітіння, значить, настав час і можна братися за пересадку.
  2. Не підходить субстрат або невідповідний спосіб посадки.

Під останнім пунктом позначає наступні ознаки:

  • Ущільнення субстрату. З часом він злежується і стає трухою, що перешкоджає доступу повітря до коріння рослини;
  • При придбанні фаленопсис, Ви виявили в горше невідповідний орхідеям грунт: невеликий. Як правило, такий субстрат дуже вологоємний і висихає досить повільно, що протипоказано орхідеям;
  • Надлишок солей в субстраті. Найчастіше, засолення виникає при надлишкових добривах або використання неякісної води;
  • Коріння фаленопсис згнили, або самопочуття квітки в цілому погіршився;
  • Занадто поглиблено підставу стебла. Подвійно небезпечно для рослини, якщо субстрат при цьому невеликий і вологоємний.

Яким чином відбувається процес пересадки

Пересадка орхідеї Фаленопсис здійснюється в кілька кроків. І на всіх етапах процесу необхідно якомога обережніше поводитися з квіткою і його корінням. Поетапно це виглядає наступним чином.

1 етап

Слід акуратно вийняти квітка орхідеї, не в період його цвітіння, і помістити в широку ємність. Найкраще підійде неглибокий таз. Щоб вийшло дістати рослина з мінімальним ризиком пошкодження, можна розрізати горщик. Тому як здоровий квітка буде «чіплятися» корінням за стінки і дно, проникаючи в дренажні отвори.

2 етап

Після того, як квітка витягнутий, його потрібно промити, одночасно звільняючи від субстрату кореневу систему.

Щоб залишки субстрату краще відділялися від коренів, в таз необхідно налити злегка теплу воду і потримати в ній рослина приблизно 15 хвилин. При тому, орхідею повністю (з листям) занурювати не потрібно, досить помістити тільки коріння. Також можна використовувати не сильну струмінь душу. Але якщо вже в корені квітки і шматочки субстрату просто зрослися, звільняти їх не варто.

3 етап

Після водних процедур необхідно оглянути кореневу систему орхідеї. Якщо виявилися гнилі або сухі коріння – їх слід негайно видалити. Якщо гнилизною пошкоджена лише частина кореня, то видаляти потрібно тільки цю частину до здорової ділянки. Обов’язково перед процедурою видалення нездорових ділянок продезінфікуйте ножиці (ніж). Правильно це зробити можна за допомогою спирту, або ж просто потримавши над вогнем. Ранки, що залишилися після зрізів, слід обробити: присипати їх порошком з растолченной таблетки активованого вугілля, корицею, або не містить спирту антисептиком.

Часом буває складно самому в домашніх умовах зрозуміти, коли потрібно пересадка орхідеї Фаленопсис. Так само справи йдуть і з відзнакою здорових коренів від гнилих. Особливо для новачків. Тут можна скористатися підказками досвідчених квітникарів: гниле коріння будуть порожнистими, а здорові – залишаються щільними і твердими.

Видаленню підлягають також жовті старі листи (якщо вони є), нижнє листя (якщо вони заважають зростанню коренів, що з’явилися вище них) і пожовклі (засихаючі) квітконоси, залишаючи всього 1 см зрізу.

Ранки, що з’явилися в цих випадках, теж потрібно обробити – продезінфікувати йодом, зеленкою або спиртом.

4 етап

Тепер можна залишити на час орхідею в спокої, щоб затягнулися і обсохнули ранки. Досить буде 2-х годин, але краще залишити в такому стані рослина і до ранку. А з ранку пересадка рослини може тривати. І на цьому етапі важливо оглянути квітка ще раз на наявність зайвої води в серцевині і пазухах листків. Її потрібно буде видалити, щоб за ніч вона не викликала загнивання рослини.

5 етап

На цьому етапі здійснюється посадка орхідеї Фаленопсис в нову ємність з новим субстратом. Краще всього використовувати кору, деревне вугілля, винні пробки (порізані на великі шматки) або навіть пінопласт. При виборі нового горщика слід враховувати розміри кореневої системи фаленопсис. В ідеалі, якщо вємність рослина буде поміщатися вільно, і від коренів до стінок залишатиметься по 1-2 см. Новачкам для пересадки орхідеї в домашніх умовах можна використовувати спеціальні прозорі горщики. Таким чином буде забезпечено постійний доступ до коріння, щоб контролювати і спостерігати за їх станом.

Пересадка в нову ємність орхідеї повинна виключати поглиблення підстави стрижня квітки. Садити потрібно так, щоб субстрат злегка прикривав верхні коріння. Наведений у даній статті відео-ролик, також допоможе розібратися з тим, як квітка пересаджують.

6 етап

Заключний. На цьому етапі, як правило, пересадка орхідеї Фаленопсис плавно переходить в догляд за квіткою. У перший час пересаджене рослина необхідно переставити в не дуже освітлене місце з прохолодною температурою. Поки воно не вкорениться в новому горщику, а на це орхідеї Фаленопсис буде потрібно близько тижня, поливати її не потрібно. Можна влаштувати квітці обприскування кімнатної водою, але за умови, що погода буде ясною і сухою.

Якщо ви помітите, що квітка Фаленопсис починає активне зростання, то можна застосувати добрива, додавши його в обприскування, щоб стимулювати надалі стадію цвітіння.

На прикладі докладної інструкції, як пересадити квітку орхідеї Фаленопсис, можна з легкістю і без зусиль провести процедуру. Але тільки варто нагадати, що пересаджувати дану рослину в період його цвітіння настійно не рекомендується.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я