Результати саміту “нормандської четвірки”

0
112

Дев’ять годин точилися перемовини між найвпливовішами країнами Європи стосовно української проблематики. Чому так сталося? Тому, що свого часу позбувшись ядерної зброї, скоротивши до мінімуму українську армію, зробивши її карликовою, не здатною захисти в разі військових конфліктів, своїх громадян, бо Європа (ФРН, Франція, Росія) ручалася, що не дадуть на поталу Україну, сьогодні вони несуть тягар провини через Крим, Донбас, конфлікт з Росією, газові проблеми…

До чого ж домовилися, що вирішили, і які документи підписали..?

Саміт “нормандської четвірки”, що пройшов 9 грудня в Парижі, став запорукою обміну полонених та розведення військ. У погодженому комюніке передбачено припинення вогню на Донбасі та обмін полоненими “всіх на всіх” з конкретними термінами – ці пункти мають бути втілені в життя ще до кінця 2019 р. А першим кроком в обміні утримуваними буде звільнення всіх “встановлених” осіб. Допоки мова йде про утримуваних на Донбасі, хоча він порушував питання і щодо утримуваних осіб у Криму та в Росії.

Є домовленість про розведення сил на 3-х додаткових ділянках. Президент дав розпорядження начальнику Генштабу Р. Хомчаку підготувати для цього “три найпростіші точки, які допоможуть гуманітарному напрямку та які не є небезпечними”. Погоджувати ділянки буде контактна група в Мінську. Розведення має завршитися до кінця березня 2020 р. Учасники переговорів у Мінську мають місяць, щоб віднайти ділянки, де мають відкрити нові пункти перетину лінії розмежування на Донбасі.

Лідери “нормандського формату” дали одну спільну пресконференцію. Макрон назвав саміт “надзвичайно позитивним”. Анґела Меркель запитала, “скам’яніли” мінські угоди чи їх можна “повернути до життя”. І сама відповіла: на її думку, в них з’явився рух. Путін сказав, що в цілому “приєднується” до попередніх виступів.
Зрозуміло, що з багатьох перші особи України та Росії не погоджувалися. Однак про це відверто заявляли. Під кінець пресконференції Президент України В.Зеленський вказав, що у нього з В.Путіним різні погляди на те, коли можлива передача Києву контролю над кордоном з РФ на Донбасі. Президент Росії зазначив: “У нас з Володимиром Олександровичем позиції дійсно не збігаються. Ми за те, щоб виконувалися мінські домовленості”. Путін майже зацитував Мінськ-2, де було домовлено, що Україна починає встановлювати контроль над кордоном наступного дня після місцевих виборів в окремих районах Донецької та Луганської області (ОРДЛО) і завершує його після політичного урегулювання.

Але Зеленський з цим і не сперечався. Він лише пожалівся, що його попередник П.Порошенко погодив таку послідовність. Уже згодом, на окремому брифінгу для українських ЗМІ президент України зазначив: “Ми – заручники Мінська. Незважаючи на це, я сказав, що ми на це (повернення кордону після місцевих виборів. – Ред.) не підемо. Він (Путін. – Ред.) сказав: Ми не бачимо іншого виходу. Але ми потім почали говорити про це, і він сказав: Окей, давайте говорити”.

У підсумку ж у комюніке вдалося відобразити не лише гуманітарні та безпекові питання, але й політичні, хоча й у дуже загальних рисах. А саме: усі сторони висловили намір погодити “правові аспекти” особливого статусу місцевого самоврядування в ОРДЛО та прописати “формулу Штайнмаєра” в українському законодавстві. Також домовилися провести наступний саміт через чотири місяці, аби, зокрема, обговорити “політичні та безпекові умови” місцевих виборів на Донбасі.

 Під час зустрічі у “нормандському форматі” в Парижі відбулася перша двостороння зустріч Зеленського та Путіна

Як проходив саміт?

Саміт викликав велетенський ажіотаж серед ЗМІ – на нього акредитувалися близько 450 журналістів. Запускати у Єлисейський палац почали за півтори години до початку зустрічі. Утім, коли лідери почали прибувати, всередину встигли потрапити лише близько половини журналістів. Решті довелося чекати за квартал від в’їзду на подвір’я палацу.

Для Зеленського цей саміт став першими переговорами такого рівня та складності. Багатьох журналістів цікавили його враження від Путіна. “Чи можна домовлятися з Путіним? Дуже складно (…) Він розбирає кожне питання на деталі та ми починаємо навіть кожне слово врегульовувати. А я інша людина, швидка. Ось думаю: раз, і домовилися”, – зізнався президент України. За підсумками дев’яти годин саміту Зеленський, очевидно, зрозумів, що швидко домовитися з Путіним не вдасться.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я