Реконструкція КП «ТКЕ» від міжнародного донора – комфорт олександрійців

0
231

Данська компанія «Рамболь», яка діє з 1945 року є одним із найкрупніших консалтингових компаній в Північній Європі, яка пропонує своїм замовникам послуги з розробки та реалізації проектів в області цивільного та промислового будівництва інфраструктури, телекомунікацій, охорони здоров`я, нафтовій галузі, енергетиці, охорони навколишнього середовища, інформаційних технологій, а  також у сфері управління проектами. Передовий досвід дозволив їй виграти тендер в  Європейського інвестиційного банку, щодо розробки повного пакету документів по проекту «Оптимізація системи теплозабезпечення шляхом децентралізації системи теплопостачання м.Олександрія».

Директор КП «Теплокомуненерго» Алла Грибачова погодилась більш детально розповісти про даний проект,  про його необхідність  впровадження в життя, про його переваги і вигоди для мешканців м. Олександрія.

– Свого часу фірма «Рамболь»  вигравши тендер, провела повну технічно-економічну та фінансову експертизу нашого підприємства за період  2012- 2016 роки. Після відповідних аналізів, це дало змогу КП «ТКЕ» взяти участь у проекті по оптимізації системи теплозабезпечення, що є пріоритетним для інвестування Європейським  інвестиційним банком, який готовий  під гарантій українського уряду (зокрема, Міністерства регіонального розвитку, будівництв та житлово-комунального  господарства України, – авт.). Цим проектом передбачається участь КП «ТКЕ» спільно з ЄІБ (європейським  інвестиційним банком) впровадження проекту «Програма розвитку муніципальної інфраструктури України». Сьогодні ми пройшли перший етап відбору учасників відповідно до ОПП (операційного посібника програми), а саме 5- го травня ми відправили повний пакет документів «Оптимізація системи теплозабезпечення шляхом децентралізації системи теплопостачання м.Олександрія», який налічує понад 500  друкованих аркушів (англійською і  українською мовами), в який входять  усі технічні, економічні, фінансові висновки та оцінка впливу на навколишнє та соціальне середовище, що було здійснено міжнародними експертами фірми «Рамболь».

–  Чи готове КП «ТКЕ» до реалізації даного  проекту?

-Ми виконали всі умови міжнародних стандартів щодо вимог відповідного пакету документів, щоб більше було шансів пройти 2-й етап відбору. Якщо ми проходимо конкурсний відбір, банк вирішує  відкривати кредитну лінію чи не відкривати. Судячи з того, що у дану програму включено 3 підприємства України (м.Лозова, Олександрія, Кременчук), що є визначені пілотними. Крім того, не слід забувати, що «Рамболь» виконала велику роботу по підготовці реалізації даного проекту, якій банк заплатив велику суму коштів, щоб зараз зупинятись на  вже пройденому  шляху. Гадаю, що банк задарма на вітер не буде викидати кошти банку. З 15-го травня в Міністерстві регіонального розвитку, будівництв та житлово-комунального господарства України почне роботу комісія по 2-му етапу відбору потенційних учасників. Протягом 10 днів комісія буде вивчати документ, щоб визначитися з  відбором учасників та ступенем їх готовності. Думаю, що наш проект пройде відповідну експертизу, що відкриє дорогу до фінансування Європейським інвестиційним банком (в подальшому  ЄІБ, – авт.).

– Цікаво дізнатись, які ж кошти готовий вкласти ЄІБ в оптимізацію системи теплозабезпечення шляхом децентралізації системи теплопостачання м.Олександрія?   

-Модернізація теплозабезпечення м. Олександр  передбачає вкладення кошті в у  сумі 17 млн. 334 тис. євро. З яких  6 млн.  800 тис. євро будуть витрачені на заміну теплових мереж, а це становить  понад 40, 5 км, 8 млн. 300 тис. євро виділяються на реконструкцію трьох котелень («Районна», «Південна», котельні № 35 та будівництво нової котельні  ЦП- 136 в районі так званої “Тинди”). З цієї суми  2 млн. 88 тис. євро – грантові кошти, що будуть задіяні на встановленні  у всіх 153-х багатоквартирних будинках індивідуальних теплових пунктів (ІТП), що передбачає відокремлення первинної мережі постачання від вторинної мережі кожної будівлі. Що це таке? В ІТП  входить: теплообмінник для надання послуг з опалення приміщень; контролер з системою  погодного регулювання;  лінія підживлення води ( з водоміром) для внутрішньо будинкового контуру опалення; розширювальний бак для внутрішнього контуру опалення; система обліку тепла з можливістю дистанційного зчитування даних; циркуляційний насос для системи опалення приміщень; Слід також передбачити можливість встановлення додаткового обладнання для забезпечення гарячого водопостачання. Передбачувані вигоди – за розрахунками, простий період окупності становить 13 років. Але до цього слід додати, що мешканці багатоквартирних будинків матимуть змогу самостійно встановлювати тепловий режим в кожному окремо взятому будинку на день і ніч. Крім цього, зменшаться в рази втрати води (гарячої, теплоізоляційні труби з 100 річним терміном експлуатації), економія газу і електроенергії, що разом вплине на  зменшення вартості відпущеної 1 Гкал тепла для абонентів нашого підприємства.

– Піти на такий крок примусив критичний стан теплозабезпечення нашого міста?

– Справді, сьогоднішній стан нашої системи теплопостачання знаходиться  в такому  стані, що ще  2-3 роки і ми можемо зупинитись. Уявіть собі  система діє понад 65 років. Низький  коефіцієнт корисної дії –  котли раніше працювали на вугіллі. Ремонти, зношеність теплових мереж, коли постійно відбуваються пориви ( яких ми практично не помічаємо, – авт.)… Ми завантажуємо котли на 30%. Якщо потужність становить котельні  12 Гкал, то ми працюємо на вихід – 4 ГКал, бо у великі морози мережі можуть не витримати більший тиск подачі тепла. У нас  відсутня рентабельність  через низький рівень реалізації теплової енергії. Наш сусіда м. Черкаси вже кілька років під міжнародні кредити з ефективністю переобладнують  теплову систему міста (встановлюються теплообмінники, котельні на альтернативних видах  палива і т.д.).

-А з чим це пов`язано? З дорогою вартістю  відпущеного вами тепла, коли люди масово переходять на індивідуальне?

– На сьогоднішній день відбувається процес розбалансування гідравлічної системи теплопостачання, що пов’язане з масовим відключенням абонентів від централізованого теплозабезпечення. Наприклад, житловий будинок  по  по вул.Перспективній – з  8 квартир  4  перейшли на індивідуальне опалення,  пл.Європейська, 21 з 18 квартир на нашому обслуговуванні лише 3 квартири,  пр. Соборний  з 12 – лише 3 на обслуговуванні.  І таких прикладів можна навести сотні.  З кожним роком збільшується собівартість відпущеного тепла, що тягне за собою збитковість. Видаємо рахунки на 30%, а тепло поставляємо на 100%. Люди від`єднуються в себе в квартирі, але стояки, під`їзди, підвали  вони не можуть відрізати. Виходить, що  ми все це опалюємо безкоштовно.  Як яскравий приклад безглуздого у свій час рішення держави по смт Олександрійське (Димитрове), в  якому свого часу,  ще в 2007 році, побудували нову котельню. Витратили  значні державні кошти в сумі понад 1 млн. грн.  А з 2013 року котельна зупинена, бо всі мешканці селища перейшли на індивідуальне опалення. Ми змушені були встановлювати нові міні-котельні для опалення соціальної сфери селища (бюджетних організацій), а це все кошти підприємства, собівартість….

– Люди хочуть платити за  реальне тепло і по лічильнику. Індивідуальне опалення дає велику економію коштів у сімейному бюджеті.  Який вихід з даного становища?

– Вихід існує – це заборона відключення від системи централізованого теплопостачання окремими квартирами. Для цього треба, щоб мешканці всього будинку переходили на індивідуальне опалення. Іншого шляху просто не існує. Зі встановленими теплообмінними пунктами в кожному  багатоквартирному будинку,  люди будуть мати економію коштів сімейного бюджету при сплаті рахунків за використане тепло.  Порятунок комфортного теплозабезпечення  (без поривів і зупинок роботи котелень у зимовий період) криється в провадженні проекту «Оптимізація системи теплозабезпечення шляхом децентралізації системи теплопостачання м.Олександрія», що можливий при кредитному  фінансуванні Європейським інвестиційним банком. Відсотки  сплати тіла кредиту будуть пільговими. Цей відсоток буде встановлювати уряд України. Думаю, що він буде  не більше 3-4 % річних. До того ж, буде проведено тендер на виконання підрядних робіт. Хто запропонує меншу суму коштів на реалізацію проекту, звісно, що буде економія коштів, зменшить оплату  кредитних ресурсів.  Я переконана, що реалізація даного проекту вкрай    необхідна мешканцям Олександрії.

Як висновок,  підсумовуючи вище виказане  керівником КП «ТКЕ», слід зауважити, що наступним  кроком після реалізації проекту «Оптимізація системи теплозабезпечення шляхом децентралізації системи теплопостачання м.Олександрія» (після  встановлення ІТП) має бути  обов`язковим утеплення стін, вікон,  дверей та ремонт теплової ізоляції трубопроводів по підвалу. Наразі, лише  в комплексі з цими заходами можлива максимальна економія теплової енергії та, як наслідок, зменшення оплати за тепло. 

 

І.Мельник  

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я