Президент Петро Порошенко запропонував Верховній Раді розглянути рішення про запровадження воєнного стану в Україні на позачерговому засіданні в понеділок 26 листопада

0
89

Президент наголосив, що введення воєнного стану “не означає оголошення війни”, що “Україна ні з ким не планує воювати”, а воєнний стан запроваджується винятково для оборони. А також заявив – Україна буде й надалі дотримуватися Мінських домовленостей.

00.45. Голова Верховної Ради Андрій Парубій скликає позачергове засідання ВР на понеділок, 26 листопада 2018 року на 16:00, щоб розглянути рішення про запровадження воєнного стану.

 Реакція України

МЗС України розцінило агресивні дії Росії щодо кораблів ВМС ЗСУ як порушення норм Статуту ООН та Конвенції ООН з морського права.

“Провокативні дії з боку РФ в Чорному та Азовському морі перейшли межу і стали вже агресивними”, – йдеться у заяві МЗС щодо збройної провокації Росії у Чорному та Азовському морі.

Кораблі РФ у порушення свободи навігації “неправомірно застосували силу” по відношенню до кораблів ВМС ЗС України.

“Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права. МЗС України здійснить всі належні заходи дипломатичного та міжнародно-правового реагування”, – йдеться в заяві.

Також МЗС має намір невідкладно інформувати партнерів про агресивні дії Росії в Азовському морі.

“Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, а отже вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства”, – переконані в міністерстві.

У прес-службі ВМС УКраїни завили, що таран українського буксира підпадає під ознаки “акту агресії”, описаному у резолюції ООН.

Реакція Росії

У так званому “прикордонному управлінні ФСБ по Криму” заявили, що українські кораблі перетнули державний кордон Росії.

“Сьогодні вранці близько 7:00 за московським часом три кораблі Військово-морських сил України в порушення статей 19 і 21 Конвенції Організації Об’єднаних Націй з морського права, що визначають право прибережної держави на забезпечення безпеки в морському просторі, перетнули державний кордон Російської Федерації, неправомірно зайшли в тимчасово закриту акваторію територіального моря Російської Федерації”, – цитує російський “Інтерфакс” прес-службу окупаційного “управління”.

Росіяни заявляють, що українські кораблі не подали заявку на прохід  “встановленим порядком”, тому кораблі не включені в графік проходу.

“Кораблі небезпечно маневрують, не підкоряються законним вимогам російської влади”, – заявили російські прикордонники.

Що це означає

Азовське море та Керченська протока історично є  внутрішніми водами України і Російської Федерації, що закріплено у відповідному договорі між державами від 2003 року.

Зокрема, згідно з статтею 2 договору про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки, військові  кораблі під прапором України або Росії, що експлуатуються в некомерційних цілях, користуються у внутрішніх водах свободою судноплавства.

Втім, з огляду на анексію Криму Росією, складно оцінювати ситуацію з точки зору міжнародного права взагалі, оскільки будь-які дії РФ, по факту є елементами зовнішньої агресії щодо України і апріорі незаконні.

Простіше кажучи, міжнародне право вже порушено 2014 року, тому зараз говорити про законність обмеження руху, затримки, а тим більше, нападів на українські судна з боку Росії, не доводиться.

Ситуацію можна розглядати виключно як елемент ескалації сухопутного збройного конфлікту на морі з боку Росії. Подібними діями Кремль намагається показати, хто на морі “хазяїн”, провокуючи Київ до необдуманих кроків, які в подальшому слугуватимуть “спонуканням до відповіді” вже з боку Москви.

Чим це загрожує

Відкрита ескалація конфлікту як мінімум свідчить про те, що Росія намагається взяти Азовське море під повний контроль.

Але почнемо з грошей. Після спорудження керченського моста російські прикордонники без пояснень почали перевіряти усі кораблі, що виходять, або що заходять до українських портів.  Ці перевірки можуть тривати не просто кілька годин, а кілька днів. А це означає серйозне здорожчання перевезення.

Від таких дивних дій серйозні економічні втрати несе не лише Україна, але й європейські судна, що заходять у наші порти.

Як повідомив УП міністр інфраструктури Володимир Омелян, з початку 2018 року спецслужби Росії затримали понад 200 суден, які прямували через Керченську протоку до портів Бердянська та Маріуполя. За оцінками Міністерства інфраструктури, кожен день простою коштує судовласникам 15-50 тисяч доларів.

Іншими словами, Росія створює невигідні й нечесні умови, що торгувати з портами в Азовського моря стає збитково, а тепер ще й небезпечно.

“Ми бачимо, що це робиться для того, щоб заблокувати порти України в Азовському морі, здійснити ескалацію напруги, не виключено, робити військову операцію, атаки на Маріуполь, де здійснюється експорт продукції чорної металургії, атаки на інші порти Азовського моря”, – заявляв ще влітку президент Порошенко.

Про активізацію росіян в цьому районі свідчить, зокрема, виділення їхнім урядом в користування Міноборони РФ частину акваторії Таганрозької затоки Азовського моря, яка знаходиться у 1,5 милях від узбережжя поблизу російського міста Ейськ, що у 65 км від українського Маріуполя.

І нарешті про брязкання зброєю. Малоймовірно, що Росія піде на відкритий конфлікт і входження в Україну через море. Але це чітка серйозна спроба залякати та тримати українців у постійній напрузі.

Цілком ймовірно, що у виборчий період в Україні, який одразу наступить після Нового року, Росія активізує провокації з усіх фронтів, щоб сіяти хаос для розколу всередині країни.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я