Повернення у грізні роки фашистської окупації

0
118

На місці колишньої буцигарні (тюрми), що була розташована біля колишнього адмінбудинку ДХК «Олександріявугілля» ( нині  торговельний центр «Гранд Плаза»), 21 липня під час земляних робіт по риттю котловану, було знайдено залишки військової техніки часів  Великої Вітчизняної війни, а  саме  зенітну  самохідну артилерійську самохідну установку  американського виробництва – ЗСУ М17. Такі  «зенітки» США  поставляли  по ленд-лізингу до Радянського Союзу, починаючи з 1943 року( всього американці випустили їх 1000 шт., – авт.).

24 липня я відвідав місце знахідки. Як розповів виконроб будівельних робіт Василь Балабуха:

-На місці колишньої тюрми екскаватор  проводив виїмку землі під майбутній фундамент. На глибині  понад 1 м зачепив металеві  вироби. Як пізніше було встановлено – це були частини від закордонної військової техніки, що по частинам нагадують зенітну  установку.  6- ти циліндровий блок від двигуна, де клапани збереглися в первозданному вигляді, помпа, радіатор, касети для  снарядів, гільза від снаряду, ціла купа патронів від легкої зброї,  бампер, гумово-металеві траки,  кабіна на якій вдалося шляхом вирізу таблички в подальшому встановити, що  це саме американська зенітна  установка. Скажу, що метал наскільки  міцний і якісний, що дуже важко було вирізати табличку з написом. Іскри летіли за кілька метрів.

І ось сьогодні чергова знахідка.  Не встиг Василь Олександрович все розповісти,  я  не встиг все відзняти, як робітник підніс чи то снаряд, чи  авіабомбу, на якій ще зберігся капсуль  з платмасовою обмоткою. А неподалік було виявлено ще кілька таких же снарядів.  Роботи були миттєво зупинені; зателефоновано до підрозділу ДНС, щоб ліквідувати смертоносні снаряди.

В.Балабуха виказав свої думки з приводу знахідки,  що зацікавленості  у знахідці військової техніки не було виявлено з боку  музейних працівників. На його думку, було б добре взяти деякі деталі  для експонатів місцевого музею, щоб в подальшому  всі знали, яку техніку Америка  поставляла  СРСР в роки ВВв 1941- 1945 років.

А так прийдеться здати все на брухт… А це ж історія військового періоду… Той, хто  не пам`ятає минулого, той немає майбутнього…

Від себе додам, що справді кожна річ з минулих грізних років повинна зберігатись та нагадувати нам ті грізні часи, щоб наші нащадки цінували мир і спокій…

 

 

 

 

ФОТОРЯД

І.Мельник

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я