Олександрійці відсвяткували початок Масляної

0
308

 Масляний або М’ясопусний тиждень починається за сім днів до початку Великого посту. Свято запозичене з язичницької культури, але відзначається християнами православного обряду вже протягом декількох століть. М’ясопусний тиждень щороку починається в різний період, це залежить від дати Великодня і початку Великого посту.

 Оскільки Великий піст у 2019 році почнеться 11 березня, Сирний тиждень відзначатиметься з 4 по 10 березня.  Завершиться Масляна Прощеною неділею.

Зазвичай Масляна настає по закінченні зими, напочатку весни. Свято асоціюється з пробудженням всього живого від зимової сплячки, ніби символізує зустріч зими і весни.

 Про історію походження свята відомо небагато, зате про те, як святкувати Сирну седмицю, навпаки, інформації достатньо. Свято воістину народне, люди придумали йому не одну назву, наприклад: “перепілочка”, “касаточка”, “цілувальниця”, “об’їдуха”.

 Кожен день масляного тижня має свою назву і призначення:

 Понеділок – “зустріч”. Жителі села зустрічалися, обговорювали важливі моменти свята, планували щось, навіть обговорювали меню.

 Вівторок – “загравання”. Дуже важливий день для наречених, адже в гості на оглядини приходила свекруха і тітки нареченого, а також домовлялися про весілля.

Середа – “ласунка”. У цей день зять приходив до тещі на млинці. Мати дружини пекла млинці і готувала святковий стіл. Чим багатшим він був, тим краще теща ставилася до зятя.

 Четвер – “розгуляй”. Починаючи з цього дня, заборонялося працювати. Люди влаштовували гуляння, відвідували ярмарки з балаганами і кулачними боями.

 П’ятниця – “тещин вечір”. Тепер вже теща збиралася до зятя на млинці. Вона повинна була прийти не одна, а з численними подругами, сусідками, близькими родичками.

Субота – “посиденьки зовиці”. В гості очікували сестер чоловіка. Якщо вони були незаміжні, то також можна було запросити неодружених молодих людей.

 Неділя – “прощання”. Заключний день м’ясопусної седмиці, палили опудало, прийнято просити у всіх прощення.

На пл. Соборній забралися ті, хто святкує Масляну, як початок великого посту перед Великоднем.  Цього року, як мені повідомили організатори заходу,  млинців та вареників з різними начинками було спечено кілька тисяч, щоб вистачило всім. Роздавалися вони безкоштовно.

І.Мельник

ФОТОРЯД

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я