До 100-річчя героїв Крут

0
175

29 січня країна відзначає 100 років  від дня загибелі загону молодих українців під Крутами (Чернігівська область, поблизу м. Ніжин, – Авт.).

В  обласному комплексі гімназія- інтернат-школа мистецтв відбулася урочиста лінійка з нагоди трагічної дати в історії творення української держави  минулого століття. Учні старших класів (вихователь Ю.В.Лановенко) розповіли  про той  страшний день, коли сотні молодих бійців полягли, захищаючи незалежність України, що була проголошена Центральною Радою на чолі з нашим земляком В.Винниченком  (головна помилка ЦР полягає в тому, що Універсал не передбачав створення української армії, а П.Скоропадський та С.Петлюра не змогли дійти згоди стосовно об`єднання військ у боротьбі проти більшовиків, – Авт.)…

22 січня 1918 р. Центральна Рада IV Універсалом проголосила незалежну Українську Народну Республіку, що означало її повну суверенність.  Але  уряд більшовицької Росії на чолі з Леніним, після відхилення Універсалу ЦР ультиматуму, відправив на непокірний Київ війська. 27 січня 1918 р. з Києва на зустріч більшовицьким військам, що наступали на Україну вирушив Добровольчий студентський курінь. Він складався переважно зі студентів університету ім. Св. Володимира, а також учнів київських гімназій, які не мали належної  бойової підготовки. Курінь отримав завдання допомогти втримати станцію Бахмач, та надійшло повідомлення, що ця станція вже захоплена, тому загін зупинився на станції Крути.

ФОТОРЯД

На сьогоднішінй час, за даними нових історичних джерел, у цьому кривовому бою загинули не 300, а біля 400 українських бійців студентського Куреня. Вони стали проти передового загону  більшовицьких військ Муравйова (а це понад 6 тис. військових). Бій тривав цілий день, з ранку 29 січня, і до вечора. Більшовики під Крутами втратили 2 тис. чоловік.

Самовідданий подвиг, який здійснили українські юнаки, затримав просування військ Муравйова, але дорога до Києва була відкрита. 9 лютого більшовики увійшли до міста, і вчинили криваву розправу над населенням. Було вбито понад 5 тис. людей. 27 студентів і гімназистів було захоплено в полон. Перед стратою вони співали гімн «Ще не вмерла України ні слава, ні воля…» Після розстрілу більшовики не дозволяли поховати тіла загиблих. Лише після звільнення території України від більшовиків 19 березня 1918 р. у Києві відбулося поховання полеглих у бою під Крутами. Загиблих провели в Останню путь із військовими почестями на Аскольдовій горі в Києві.

Завдяки саме цій жертовності нашої молоді 9 лютого 1918 р.  Німеччина, Австро-Угорщина, Болгарія і Туреччина визнали УНР самостійною державою, в результаті чого їй було надано військову допомогу для очищення української території від «непроханих гостей».

Як підсумували ведучі, що історія повторюється: “Сьогодні ми маємо фактично ту ж ситуацію, коли ворог  із північного сходу намагається загарбати частину України у власне коло свого впливу. Нам знову допомагають сусіди із заходу. Наші герої, так само, як і століття тому назад, гинуть заради кращого життя нащадків. Пам’ятаймо їхні подвиги, не забуваємо подвиги героїв Крут!

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я