Деревна зола: властивості, користь, застосування на городі та в саду

0
534

Деревна зола є універсальним добривом для всіх овочів і будь-яких видів ґрунту. Містить вона до 30 різних елементів, зокрема магній, натрій, калій, мідь, цинк, сірку, кальцій та інші корисні для рослин речовини. Застосовують це органічне добриво з давніх часів.  Деревна зола розкислює ґрунт, роблячи придатними для вирощування рослин навіть торф’яні ґрунти, у яких мало мікроелементів. Зола вважається калійним добривом через високий уміст у ній саме цієї речовини, причому в золі листяних дерев калію більше, ніж у золі хвойних, а в попелі молодих дерев міститься більша кількість калію, ніж у золі старих. У торф’яній золі калію мало, але зате вона багата на кальцій. Як застосовувати сечовину правильно, щоб не нашкодити. Калій зміцнює стебла рослин, і вони стають стійкими до вилягання, захворювань і низьких температур. Водночас калій стримує занадто стрімке зростання, що викликається високим умістом у ґрунті азоту, а також перешкоджає занадто швидкому дозріванню плодів, яке загрожує накопиченням у них фосфорної кислоти. Цінність зольного добрива в тому, що воно містить речовини в легкодоступній для засвоєння рослинами формі. Калій бере участь у фотосинтезі, сприяючи виробленню крохмалю та хлорофілу. Ще однією чудовою якістю деревної золи є те, що вона не містить хлору, і нею можна удобрювати рослини, що не зносять цього елемента – картоплю, малину, полуницю, смородину, ожину й виноград. Підживлювати золою можна навіть розсаду. Деревна зола підходить будь-якому ґрунту, крім солонцюватого, але найбільше її як добрива потребують кислі ґрунти: сірі лісові, болотно-підзолисті, болотні та дерново-підзолисті. Тобто ті, що відчувають нестачу фосфору, калію та мікроелементів. Зола лужить ґрунт і створює сприятливі умови для розвитку в ґрунті азотофіксуючих бактерій. У важкий глинистий і суглинний ґрунт золу вносять під осіннє перекопування, а в легкі піщані й супіщані ґрунти – навесні. Витрата золи залежно від складу ґрунту – від 100 до 200 г на 1 м², а дія добрива триває від 2 до 4 років.

 Від нестачі в ґрунті калію нижнє листя рослин жовтіє по краях, на листових пластинах може з’явитися крапчастість і жовті плями, а потім листя буріє і стає немов обпалене. При перших же ознаках дефіциту калію розведіть золу в воді й полийте цим розчином грядку. Один кілограм деревної золи замінює 500 г вапна, 220 г суперфосфату та 240 г хлористого калію. У столовій ложці міститься 6 г золи, в склянці – 100 г, в півлітровій банці – 250 г, у літровій – 500 г золи. Капусту підживлюють розчином деревної води для захисту від чорної ніжки й кили. Потребують цього добрива також огірки, патисони та кабачки: перекопуючи грядки під ці овочеві культури, в ґрунт уносять одну склянку золи на 1 м² ділянки, але можна просто при висадці розсади додати в кожну ямку 1-2 столові ложки добрива та перемішати його з ґрунтом. При посадці на грядку сіянців баклажанів, томатів і солодкого перцю в ямку кладуть по 3 столові ложки золи, але можна внести по 3 склянки добрива на м² під перекопування при підготовці ділянки.  Використання деревної золи в саду

Сприятливо позначається внесення деревної золи в пристовбурні кола ягідних кущів і плодових дерев – чорної смородини, слив та вишень. Під кожен кущ смородини вносять по 3 склянки золи й одразу ж змішують її з ґрунтом. А дерева удобрюють деревною золою один раз на 3-4 роки: по периметру проекції крони роблять канавку завглибшки 10-15 см, рівномірно розподіляють у ній золу, після чого борозенку закладають. Витрата сухого добрива на одне дерево – 2 кг. Можна удобрювати рослини зольним розчином: 100-150 г золи розчиняють у 10 л води та при постійному помішуванні, щоб зола не осідала на дно, ллють розчин у борозенку навколо дерева або під кущ. Для добрива томатів і капусти досить півлітра розчину на одну рослину. Деревна зола як засіб боротьби з хворобами та шкідниками Деревна зола використовується садівниками не тільки як добриво, а й як ефективний народний засіб захисту рослин від різного роду інфекцій і шкідливих комах. Застосовують її як у сухому вигляді, так і в рідкому: порошком посипають наземну частину рослин після дощу, поливання або рано-вранці по росі. Для відлякування равликів і слимаків зольний порошок розсипають під рослинами. Зольний розчин для обприскування рослин готують так: 300 г просіяного попелу заливають окропом і варять упродовж півтори години, потім дають час відвару охолонути й відстоятися, після чого зливають рідину без суспензії, додають воду, щоб вийшло 10 л, і розчиняють у відварі 40-50 г рідкого мила. Обробку рослин по листю цим складом краще проводити ввечері, у суху погоду.

Корисні поради

Щоб підвищити ефективність деревної золи, одну частину добрива перемішують із двома-чотирма частинами перегною або вологого торфу: цей склад легше рівномірно розподілити по поверхні ділянки, до того ж його добре засвоюють рослини. Не змішуйте золу з сульфатом амонію, пташиним послідом, гноївкою чи гноєм, оскільки це призведе до нейтралізації азоту. Не вносьте в ґрунт золу водночас із вапном або відразу після її внесення в ґрунт. Не змішуйте деревну золу з томас-шлаком, фосфоритним борошном чи суперфосфатом: в усіх цих випадках фосфор для рослин стане недоступний. Деревну золу доцільно додавати в компост для прискорення процесу розкладання органічних речовин. Запилення наземної частини рослин деревною золою захищає полуницю й суницю від сірої гнилі, а огірки, аґрус і смородину – від борошнистої роси. Зберігати деревну золу потрібно в сухому місці: це добриво сильно вбирає вологу, що призводить до втрати золою калію та деяких цінних властивостей.

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я