Біля урочища Чорного Ворона на Кропивниччині розвиватимуть туристичну інфраструктуру

0
160

В Олександрівському районі, на місці останнього бою отамана Чорного Ворона (Миколи Скляра), провели виїзну нараду стосовно створення меморіального комплексу національного значення

  • Першочерговий план роботи був обговорений 28 січня під час виїзної наради під головування керівника ОДА А.Балоня. Під час поїздки в Розумівку експерти оглянули місцеву інфраструктуру й безпосередньо урочище Чорний Ворон.
  • “Стратегічне завдання полягає в тому, щоб перетворити меморіальний комплекс на місце національного й державного значення. Цей задум правильний не лише з точки зору відновлення історичної справедливості. Розумівка має бути комфортною для туристів. У планах облаштувати урочище так, щоб воно стало одночасно місцем паломництва і відповідей для тих, хто шукає історичну правду, і тих, хто знаходиться в пошуках гарного місця для відпочинку”, – відзначив глова ОДА.

Заступниця голови ОДА Т.Волинець додала, що туристи все сприймають комплексно, тож актуальними є не лише культурні, а й інфраструктурні питання.

“Будемо працювати над розвитком сільського зеленого туризму в Розумівці. Основна перевага цього рішення полягає в тому, що люди отримають можливість стати самозайнятими, на місці створити свій власний бізнес, одночасно розвивати село й отримувати прибуток”, – резюмувала вона.

Експерти розпочали роботу над розробкою проєкту меморіального комплексу. Попередньо він передбачатиме облаштування зони меморіалу, озеленення прилеглої території та створення місця для відпочинку туристів.

Микола Скляр (Шкляр) — отаман Чорний Ворон, народився у Жовтих Водах.
Навчався в Катеринославському гірничому інституті.У травні-липні 1919 року взяв участь у повстанні отамана Матвія Григор’єва проти «комуни і чрезвичайок». З серпня 1919 року — сотник Повстанської армії Нестора Махна. Невдовзі Скляр стає другим помічником командувача Кримського корпусу Повстанської армії, згодом — командиром кавалерійського полку. «Называл себя анархистом, но в организации не состоял… Петлюровец», — таку оцінку Чорному Ворону дав начальник штабу Повстанської армії (махнівців) В. Бєлаш. Від середини 1920 року Чорний Ворон — командир ударно-розвідувального загону Степової дивізії Костя Блакитного. Ударно-розвідувальний загін Степової дивізії складався зі 150 — 250 кінних і 20 тачанок із кулеметами. Загін Чорного Ворона складався переважно з колишніх махновців, які покинули чорні прапори і перейшли під жовто-блакитні. Воронівці мали добрий досвід партизанської боротьби. Були одним з кращіх підрозділів Степової дивізії. Разом з Степовою дивізією звільняв південь та центр України від більшовиків.
Після з’єднання Степової дивізії з загонами отаманів Холодного Яру, 24 вересня 1920 року в Медведівці, був присутній на раді отаманів, в ній узяли участь командири Степової Дивізії, отамани Холодного Яру, Чорного Лісу, інших регіонів. На цій нараді Костя Блакитного було обрано Головним отаманом усіх повстанських загонів Холодного Яру і околиць.
Отамани, зібравши понад тридцять тисяч козаків-повстанців почали обговорювати можливість походу на Київ, – щоб вибити більшовиків зі столиці УНР. Особливо наполягав на цій ідеї Чорний Ворон. Та все ж більшість отаманів не хотіли відриватися далеко від своїх околиць. Тому вирішено було залишатися в тилу Красної армії, руйнувати її комунікації та нищити живу силу.
На той час повстанці Поділля, Холодного Яру, Херсонщини, Катеринославщини, Уманщини, Таращанщини повністю нейтралізували на своїй території діяльність Красної армії.
Восени 1920-го року, після підписання мирного договору з Польщею у більшовиків з’явилась можливість перегрупувати сили і спрямувати Кінну армію Будьоного на пі

вдень України.
Невдовзі до степовиків дійшли чутки, що будьонівці палять їхні села, розстрілюють родини повстанців. Козаки почали вимагати від отамана вести їх назад — виручати рідних.
В жовтні 1920 року Кость Блакитний склав із себе повноваження Головного отамана Холодного Яру та вирушив в Катеринославську губернію на чолі Степової дивізії.
В середині жовтня — в районі с. Сентова маршрут Степової дивізії перетнувся з маршрутом Кінної армії Будьонного, що із заходу йшла на південь України для боротьби з Врангелем. Командир ударно-розвідувального загону Степової дивізії Чорний Ворон, першим зустрів ворога. Вміло скерувавщи свій загін, відволікши близько двох тисяч будьоновців, Чорний Ворон повів їх у протилежний від Степової дивізії бік. В нерівному бою отаман Чорний Ворон та більшість бійців його загону загинуло.
Але тактичної мети було досягнуто: відволікши своїм нападом увагу, вони дали можливість Степовій дивізії вийти в район свого формування (Верблюжка — Варварівка — Водяне — Петрове) і захистити своїх рідних від червоного терору.

Похований в с.Розумівка разом зі своїми бойовими побратимами.

 

 

Нагадаємо, Микола Скляр був одним з найвідоміших отаманів на псевдо Чорний Ворон.

 

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я