0
107

 

Безумовно, що найбільше нас об`єднують у житті саме релігійні свята,бо вони закликають нас до всепрощення один одному, до божої благодаті, добра і  віри в краще. Одним із таких свят є Масляна.  Яка вона українська Масляна?

Виявляється, що це Бабський тиждень в Україні є суто жіночим святом. Весна, яку з особливою милістю закликають люди на зміну зимі, уособлює образ жінки.  Щоб не розсердити «вибагливу» весну-панночку, протягом святкування Масляни чоловіки повинні були терпеливо витримувати будь-які жіночі вибрики і у всьому догоджати слабкій статі.

У Данії з Бабським тижнем пов’язують дружні стосунки між людьми, в Англії ж це свято не обходиться без спортивних змагань.

В Україні Масляна поєднується зі старовинним обрядом – Колодієм (змусити молодих людей задуматися про продовження свого роду). Масляна має три етапи: зустрічний «переломний» понеділок. Цього дня «народжувалася» Колодка. Неодруженим хлопцям та дівчатам до ноги прив’язували дерев’яну колоду на знак покарання або засудження за те, що вони не одружилися у належний час. Заміжні жінки, у свою чергу, вранці понеділка збиралися у корчмі й увесь день святкували «народження» Колодки.

«Широкий» четвер

Цього дня жінки збиралися в корчмі й піднімали чарку за те, щоб «телята водилися». Дівчата намагалися не прясти, «аби масло не згіркло». Цього дня серед люду влаштовувалися кулачні бої. Вибиті зуби чи зламані ребра вважалися на «добру подію». Що ж стосується Колодки – вона помирала (після того, як у вівторок «хрестилася», а у середу справляли її «похрестини»).

«Прощальна», чи «шуткова» неділя

Сиропустна, або Чорна неділя, чи Масне пущення – останній день перед 40-денним Великим постом. У цей день родичі й сусіди просили один в одного пробачення за усі заподіяні шкоди. У цей день відбувався обряд «полоскання зубів». Так як головною стравою Масляни вважалися вареники з сиром, у неділю вважалося необхідним вичистити зуби від залишків сиру. Якщо ж його зав’язати в ганчірку і носити під правою пахвою до Великодня, то, як вважають літні люди, можна побачити в церкві всіх сільських відьом. У неділю також наставала кульмінація Колодія (Колодчиної долі). Молоді жінки «волочили» Колодку (після того, як у п’ятницю «хоронили», а в суботу «оплакували»). Масляна доводить звичай наших пращурів жити в гармонії з природою, мирі та злагоді зі своїми близькими. Ніщо не здатне існувати у цьому світі без добра.

Виступаючи на відкритті тижня Масляни і міський голова С.К.Цапюк, і єпископ Олександрійський і Світловодський Боголєп закликали мешканців Олександрії до миру і спокою, благодаті і взаєморозуміння, бажали добробуту, родинного щастя і гарного святкового настрою, який був організований концертною та розважальною програмою з вікторинами, іграми, подарунками, змогою смакувати різноманіттям млинців, що є основою Масляни. Представники бюджетних організацій (школи, дитячі садочки), церковні приходи організували пригощання млинцями, гарячим чаєм, кашею…

Учасники – годувальники млинцями отримали Дипломи за участь у Масляній. Майже три години відбувалося свято на центральній площі міста на площі Соборній.

Смакували млинцями всі, хто прийшов на свято. А їх напекли більше тисячі.

Як мені повідомив директор Центрального ринку Юрій Нос:

-Наше  підприємство сьогодні представлене торговими точками підприємців з ринку, організацією пригощання млинцями та кашею з чаєм. Ми сьогодні пригостимо 300 олександрійців – скільки напекли умільці з випічки млинців.

Як стало відомо:  усі представники  територіальної громади міста,що прийняли участь в Масляній напекли по 300 млинців, щоб  пригостити олександрійців.

ФОТОРЯД

І.Мельник  

  •    

ЗАЛИШИТИ ВІДПОВІДЬ

Будь ласка, введіть свій коментар!
Введіть тут своє ім’я